Zazwyczaj czytamy metki ubrań po to, aby dowiedzieć się, w ilu stopniach należy je prać. Przeważnie jednak znajduje się na nich znacznie więcej informacji, które już pomijamy. A szkoda, bo mogą one wiele wnieść w prawidłowe użytkowanie nowych rzeczy. Zazwyczaj omijamy je dlatego, że po prostu nie wiemy, jak je czytać.

Jak więc czytać oznaczenia na metkach? Co oznaczają symbole, które są tam umieszczone? Dlaczego warto dokładnie czytać oznaczenia? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Metki na ubraniach

Właściwa pielęgnacja materiałów to niekiedy naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Szczególnie dla tych osób, które nie są w tym temacie zorientowane. Nierzadko przecież zdarza nam się, że ulubiony wełniany sweter, po wypraniu go w pralce, kurczy się o trzy rozmiary. A letnia koronkowa sukienka rozpływa się w pralce jak przy zetknięciu z nagrzanym żelazkiem.

By uniknąć tych i podobnych wpadek, zawsze należy zwracać uwagę na informacje zawarte na metkach. Dzięki temu nasze ubrania zawsze będą wyglądały jak nowe i na długo zatrzymają kształt, kolor i rozmiar. A to przecież niezwykle ważne. Ubrań nie kupujemy na jeden raz, tylko zazwyczaj na lata.

Dłoń mężczyzny trzymająca ubranie z metką w plastikowej reklamówce na białym tle
Źródło: Pexels

Jeszcze do niedawna metki były ostatnią rzeczą, jaka interesowała nas podczas zakupów odzieżowych. Po powrocie do domu odcinaliśmy je i były wyrzucane. Na szczęście to się zmienia i coraz więcej osób dokładnie studiuje teraz składy materiałów. Chętniej inwestujemy w takie ubrania, które posłużą nam przez lata. Odrzucamy te ze sztucznych materiałów.

Warto jednak wiedzieć, że nawet doskonałej jakości wełna może ulec zniszczeniu podczas prania, gdy nie zrobimy tego właściwie. Dlatego zawsze warto przestrzegać oznaczeń na metkach. Nie bez przyczyny są one tam umieszczane. Są wskazówką do odpowiedniej pielęgnacji ubrań.

Dlaczego warto umieć czytać symbole na metkach odzieżowych?

Przede wszystkim, jak wspomnieliśmy już wcześniej, metki są doskonałą wskazówką i drogą do właściwej pielęgnacji naszych, często drogich, ubrań. Stosowanie się do tych oznaczeń niewątpliwie przedłuży trwałość ubrań. Nasza odzież przez długi czas będzie wyglądać, jak wprost ze sklepu. Czytanie oznaczeń uchroni przed skurczeniem w pralce albo przypaleniem żelazkiem.

Jeśli czytanie metek nie należy dla nas do najprostszych zadań, to warto wydrukować sobie tablicę symboli. Tych, które przydają się do prania, prasowania oraz suszenia ubrań. Zawieśmy ją w pralni albo w łazience. To sprawi, że korzystanie z symboli stanie się znacznie łatwiejsze. A z czasem zaczniemy wyczuwać tkaniny w sposób intuicyjny.

Jakie są najpopularniejsze oznaczenia na metkach dotyczące prania?

Pierwszym i najważniejszym oznaczeniem na metce jest symbol prania. Podpowiada czy ubranie można prać w pralce, czy musimy zrobić to ręcznie. Miska z wodą oznacza, że ubranie należy prać ręcznie. Jeśli jednak twoja pralka ma tryb „pranie ręczne” to możesz włożyć do niej ubranie.

Później znajdziesz informacje w jakiej temperaturze należy prać ubrania. Najczęściej spotykane oznaczenia w tym kontekście to:

  • jedna kropka – 30 stopni Celsjusza,
  • dwie kropki – 40 stopni Celsjusza,
  • trzy kropki – 60 stopni Celsjusza,
  • cztery kropki – 90 stopni Celsjusza.

Jakie są najpopularniejsze oznaczenia na metkach dotyczące wybielania?

Wszystkie te symbole mają bardzo charakterystyczny kształt trójkąta. Wskazują, czy konkretne ubranie można wybielać i chlorować. Przekreślony trójkąt na przykład informuje, że używanie wszelkiego typu wybielaczy czy różnych odplamiaczy jest stanowczo zabronione.

Pamiętajmy, że środki wybielające tak naprawdę są dosypywane do niemal wszystkich proszków służących do prania ubrań. To właśnie przez to ubrania na długo zatrzymują swoje kolory i nie pojawiają się żadne nieestetyczne przebarwienia.

Te proszki do prania z wybielaczami nie nadają się jednak do prania kolorowych materiałów. Często powodują bowiem odbarwienia i wyblaknięcia. Kolorowe tkaniny pierzmy w płynach i proszkach, które właśnie do nich są przeznaczone.

Jakie są najpopularniejsze oznaczenia na metkach dotyczące suszenia?

kolejne symbole na metkach dotyczą suszenia. Wszystkie z nich są kwadratowe więc łatwo można je rozpoznać. Na przykład koło, które jest wpisane w kwadrat oznacza, że możemy suszyć dane ubranie w suszarce mechanicznej. Niektóre z nich jednak możemy jedynie rozwieszać na suszarce. Mogą się wówczas skurczyć albo rozciągnąć. Przede wszystkim dotyczy to strojów kąpielowych. Najpopularniejsze oznaczenia to:

  • kółko z jedną kropką – suszenie w niskiej temperaturze,
  • kółko z dwiema kropkami – suszenie w normalnej temperaturze,
  • kółko z trzema kropkami – suszenie w wysokiej temperaturze,
  • łuk u góry kwadratu – staranne rozwieszenie ubrania podczas suszenia.
Młoda kobieta przeglądająca kolorowe ubrania z metkami wiszące na czarnym stojącym wieszaku
Źródło: Pexels

Jakie są najpopularniejsze oznaczenia na metkach dotyczące prasowania?

  • żelazko z jedną kropką – prasowanie maksymalnie w 110 stopniach Celsjusza,
  • żelazko z dwiema kropkami – prasowanie maksymalnie w 150 stopniach Celsjusza,
  • żelazko z trzema kropkami – prasowanie nawet w temperaturze 200 stopni Celsjusza.

One Reply to “ Jak czytać oznaczenia na metkach – krótki przewodnik”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.