Materiał tencel znany jest również jako lyocell. Jest to raczej nowa tkanina. Powstała jako alternatywa syntetyczna dla bawełny i jedwabiu. To tkanina jak najbardziej ekologiczna, a marki odzieżowe coraz częściej po nią sięgają. Zresztą nic dziwnego – przecież to naprawdę niesamowity materiał.

Czym jednak dokładnie jest tencel? Jak wygląda charakterystyka tego materiału? Jakie ma on właściwości? Jak się go wykorzystuje? I co jeszcze warto wiedzieć o tym materiale? Odpowiedzi na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy cię do zapisania się z naszym artykułem.

Czym jest tencel i co warto o wiedzieć o tym materiale? Ogólna charakterystyka

Tencel to materiał produkowany z celulozy drzewnej. Dokładnie wykorzystuje się do tego drewno eukaliptusowe. Produkcja tego materiału wygląda zupełnie tak samo, jak w dzieje się to w przypadku wiskozy. Włókna uzyskuje się więc z rozpuszczonej celulozy pulpy drzewnej. Różnicą niewątpliwie jest jednak zastosowanie bardzo ekologicznych rozwiązań jeśli chodzi o mycie włókien. Do produkcji nie używa się żadnych sztucznych substancji.

Materiał ten zachowuje niemal wszystkie właściwości wiskozy. Jednak jest zdecydowanie bardziej wytrzymały, nie kurczy się ani nie rozciąga. Na przykład pod wpływem działania wody, jak to często jest w przypadku innych materiałów.

Mężczyzna siedzący na łóżku i pokazujący do kamerki laptopa nowo kupioną koszulę z tencelu
Źródło: Pexels

Jakie są zalety tencela?

  • Przede wszystkim wspomniany już proces produkcji, do którego nie wykorzystuje się substancji żrących. Produkcja jest zupełnie neutralna dla środowiska wokół. Zdecydowanie mniej używa się do niej wody, a sama odzież z tego materiału jest w całości biodegradowalna.
  • Tencel jest tkaniną bardzo podobną do bawełny czy wiskozy. Jeśli mowa oczywiście o cechach użytkowych. Materiał jest bardzo przewiewny i oddychający. Wchłania również wilgoć i ma zdolności termoregulacji. Z powodzeniem można nosić go cały rok. Sprawdza się zarówno latem, jak i zimą.
  • Materiał nie gniecie się ani nie rozciąga. Nie jest łatwo go zaplamić i jest naprawdę łatwy w pielęgnacji.

Jakie są wady tencela?

  • Materiał ten słabo przyjmuje barwniki naturalne. Dlatego też niekiedy używa się się do tego barwniki chemiczne.
  • Niektóre części garderoby z tego materiału są raczej drogie. Jeśli chcielibyśmy oczywiście porównać je do innych ubrań z materiałów o podobnych właściwościach. Tkanina nie jest również jakoś bardzo szeroko dostępna.
  • Ostatnio częściej do produkcji tego materiału wykorzystuje się tak zwane enzymy celulaz. Ich zadaniem jest wzmocnienie tkaniny. To jednak istotnie wpływa na zwiększenie ilości wytwarzanych odpadów.

Jakie są właściwości tencela?

Materiał ten przede wszystkim jest naprawdę bardzo wytrzymały. Sprawdza się przez to w różnych warunkach. Dobrze nosi się go w wysokiej i niskiej temperaturze. Dobrze również znosi wilgotność, gdyż jego włókna tą wilgotność pochłaniają. Jednak oddają ją później do atmosfery. To wszystko sprawia, że materiał jest niezwykle przewiewny oraz ma właściwości termoregulacyjne. Najprościej rzecz ujmując latem chłodzi, a zimą grzeje.

Włókna tego materiału są gładkie. Mają również raczej niską sztywność. Przez to właśnie materiał jest niezwykle delikatny i przyjemny dla skóry. Szczególnie idealnie sprawdzi się przy skórze wrażliwej. Taka wymaga bowiem naprawdę wyjątkowego podejścia. Nie powoduje żadnych podrażnień, a na skórze nie gromadzą się bakterie. Można go mieszać z dowolnymi materiałami.

Jego pranie jest naprawdę bardzo proste, gdyż tkanina nie wymaga żadnych szczególnych warunków ani pielęgnacji. Materiał z powodzeniem można prać w pralce oraz suszyć w tak zwanej suszarce bębnowej. Gdy na metce nie ma żadnych szczególnych oznaczeń, to co do zasady tencel pierze się w 60 stopniach Celsjusza.

Młody mężczyzna w okularach i w beżowej koszuli z tencelu siedzący przy biurku
Źródło: Pexels

Do czego wykorzystuje się tkaninę?

Tencel zazwyczaj kojarzy się z letnią tkaniną, jednak z powodzenie wykorzystuje się ją jako tkaninę całoroczną. To materiał wszechstronny i można z niego produkować właściwie każde części garderoby. Robi się więc z niego spódnice, sukienki, spodnie czy bluzki. Ubrania z tencelu naprawdę trudno jest zabrudzić czy zgnieść. Nie rozciągają się ani nie kurczą. Ubrania takie mogą służyć naprawdę przez długie lata.

One Reply to “Tencel- charakterystyka, właściwości i wykorzystanie materiału”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.