Przede wszystkim elastan jest znany jako sztuczny dodatek do naturalnych tkanin. Właściwie większość naszej garderoby wykonana jest w mieszanek materiałów. Wśród tych domieszek jest najczęściej właśnie elastan. Mam on korzystne działanie, gdyż może wpływać na poprawę właściwości danej tkaniny. Mimo, że to materiał syntetyczny.

Czym dokładnie jest elastan? Czym się charakteryzuje się ten materiał? Jakie ma właściwości? Jakie wady i zalety? Jakie jest jego zastosowanie? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dalszej części. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest elastan i co warto o nim wiedzieć? Ogólna charakterystyka

Zazwyczaj elastan kojarzony jest jako dodatek do ostatecznego składu materiału. Zalicza się on do materiałów syntetycznych. Dokładniej rzecz ujmując do włókien poliuretynowych. Powstaje z kauczuku. W materiale tym znajduje się lycra oraz dorlastan. Warto wspomnieć o tym, że włókna syntetyczne tworzone są ze składników, które nie występują naturalnie w przyrodzie.

Dzięki temu zazwyczaj są bardziej wytrzymałe i nie gniotą się tak bardzo. Elastan nazywa się też czasem spandexem. Historia jego powstania sięga jeszcze lat pięćdziesiątych. Dokładniej chodzi o rok 1958. Ciekawym może być fakt, że elastan na samym początku miał być wykorzystywany jako guma w obszarze przemysłu wojskowego. Z biegiem lat jednak zauważano jego pozytywne właściwości w przemyśle tekstylnym.

Koszulki z dodatkiem elastanu suszące się na sznurku na zewnątrz
Źródło: Pexels

Tkanina ta w całości powstaje w laboratorium chemicznym. Pierwotny materiał miał wiele wad. Przede wszystkim zupełnie nie przepuszczał powietrza, a to powodowało naprawdę spory dyskomfort w użytkowaniu. Dziś tkanina jest produkowana w całkowicie innych warunkach i z wykorzystaniem innej technologii. Zapewniają one dobry obieg powietrza. To z kolei przekłada się, na wykorzystywanie materiału w odzieży sportowej.

Jakie elastan ma właściwości?

Elastan zazwyczaj łączy się takimi naturalnymi materiałami jak jedwab czy bawełna. Dlaczego dodawanie tej tkaniny do innych składów jest tak popularne? Ponieważ już mały procent tej tkaniny w konkretnym składzie może zmniejszyć wagę materiału, a zwiększyć jego trwałość. Elastan sprawia też, że materiał zyskuje sprężystość oraz rozciągliwość.

Ma on właściwości powrotu do poprzedniej formy, właściwie bez zmiany kształtu konkretnego ubrania. Domieszka elastanu powoduje również, że ostateczny materiał staje dużo bardziej miękki w dotyku. Zapewnia idealne dopasowanie ubrań do ciała i zupełną swobodę w ruchu.

Elastan stosunkowo szybko wysycha, dlatego bardzo często spotyka się wykonane z niego stroje kąpielowe. Elastan jest raczej odporny na zabrudzenia i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ogólnie elastan zapowiada się obiecując. Coraz częściej wybieramy ubrania z nim w składzie. Z takich ubrań na pewno będziemy zadowoleni.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że dzisiaj syntetyki postrzegane są za sztuczne i bardzo niezdrowe dla skóry. Trzeba jednak wiedzieć, że współczesne technologie umożliwiają produkcję materiału o naprawdę dobrych właściwościach. Również tych związanych z wpływem tkaniny na skórę.

Jakie wady i zalety ma elastan?

Zaletą przede wszystkim jest fakt, że elastan nie powoduje reakcji alergicznych oraz nie elektryzuje się. Ubrania z jego składem pięknie dopasowują się do skóry. Oprócz tego są maksymalnie wygodne i praktyczne. Mają właściwości oddychające i związane z elastycznością. Elementy garderoby z wykorzystaniem elastanu są niezwykle wygodne, miękkie, odporne na tłuszcz, pot czy proszki do prania.

Włókna elastanu mogą być kompatybilne z różnymi innymi tkaninami. Nie tylko sztucznymi, ale i naturalnymi. Dzięki temu producenci mają możliwość tworzyć naprawdę unikatowe materiały i stylizacje.

Wadą niewątpliwie jest łatwopalność tkaniny. Nie chodzi jednak o samo ryzyko, że ubrania z jego dodatkiem łatwo zajmuje się ogniem. Bardziej o fakt, że różnego rodzaju syntetyki najprościej rzecz ujmując, topią się na skórze. A to przecież jest wyjątkowo niebezpieczne.

Dżinsy z dodatkiem elastanu wiszące na dwóch drwnianych wieszakach na tle białej ściany
Źródło: Pexels

Do czego wykorzystuje się elastan?

Elastan zazwyczaj wykorzystuje się w połączeniu z bawełną. Takie połączenie jest bardzo popularne w przemyśle odzieżowym. Połączenie to tworzy wyjątkowy materiał. Takie ubrania doskonale absorbują wilgoć i są niezwykle przyjemne w dotyku. Materiał nie gniecie się ani nie rozciąga. Syntetyczny dodatek zapewnia również w tym przypadku ochronę przed wyblaknięciem.

Elastan dodaje się do jeansu, który sam w sobie jest raczej materiałem twardym. Domieszka elastanu sprawia, że materiał znacznie lepiej się układa. To zresztą jedno z najbardziej popularnych połączeń. Spodnie jeansowe z elastanem niewątpliwie nosi się wygodniej, a samo ubranie lepiej się układa.

Elegancka odzież również wykorzystuje są tkaninę. Zazwyczaj przy produkcji materiałów wełnianych na męskie garnitury czy marynarki. Już bardzo niewielka domieszka tej tkaniny pozwala stworzyć tkaninę, która niemal w ogóle się nie gniecie.

One Reply to “Elastan – co to za materiał i jakie ma właściwości oraz zastosowanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.