Kolory czy barwy niewątpliwie wpływają na samopoczucie wszystkich domowników. W olbrzymiej mierze również decydują o stylu całej aranżacji. Właściwe zestawienie kolorów pozwala się odprężyć i zrelaksować. Albo wręcz przeciwnie – pobudzić i zyskać nową energię. To samo można powiedzieć o kolorach w kontekście mody. Również należy wiedzieć, jak umiejętni je ze sobą łączyć.

Jak więc odpowiednio łączyć ze sobą kolory? Jakie zasady należy stosować? Na czym polegają zasady z koła barw? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i bardzo podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest koło barw i koło kolorów i co warto o nich wiedzieć? Ogólna charakterystyka

Koło barw to najprościej rzecz ujmując pewnego rodzaju model poglądowy. Pomaga on poznać i zrozumieć zasady głównie powstawania oraz łączenia kolorów. Koło barw zostało stworzone przez niemieckiego fizjologa Ewalda Heringa i składa się z czterech podstawowych barw. Są to: czerwony, żółty, zielony oraz niebieski.

Wymienione barwy stanowią w pewnym sensie bazę pod cały szereg kolorów. Ich wzajemne przenikanie się czy mieszanie powoduje, że na ich podstawie powstają inne kolory.

Paleta do mieszkania barw z kolorowymi mazakami stojąca na stoliku obok płótna i kubka z pędzelkami
Źródło: Pexels

Koło kolorów z kolei zawiera 12 kolorów. Nazwane są one kolorami pierwszo-, drugo- i trzeciorzędowymi. W tym kole do podstawowych kolorów należą żółty, niebieski i czerwony. Ich wzajemne mieszanie się powoduje powstawanie innych, nowych barw.

Do grupy drugorzędowej należą z kolei: zielony, fioletowy i pomarańczowy. Te barwy tworzą się przez zmieszanie kolorów podstawowych. Są jeszcze wspomniane już odcienie trzeciorzędowe. Powstają przez łączenie kolorów z grupy pierwszej i drugiej.

Koło kolorów dzieli również barwy na zimne i ciepłe. Te ciepłe odcienie to chociażby: czerwony, żółty czy pomarańczowy. Kolory zimne z kolei to na przykład niebieski, fioletowy i zielony. Warto wiedzieć, że koło to nie zawiera czerni, bieli ani szarości. Dlaczego? Ponieważ barwy te określane są jako achromatyczne. Stanowią duży kontrast dla wszystkich pozostałych kolorów.

Dlaczego odpowiednie łączenie kolorów jest tak ważne?

Kolorystyka niewątpliwie wpływa na nasz nastrój. Są takie barwy, które pozwalają odpocząć i zrelaksować się. A są też takie, które decydowanie pobudzają do działania. Jedne kojarzą się z przyjemnymi sytuacjami z naszego życia, inne już niekoniecznie. Dzięki jednym kolorom urządzimy wnętrze w stylu boho, inne pozwolą zaaranżować przestrzeń w stylu glamour.

Czerwień w mieszkaniu na przykład to nie zawsze dobry pomysł, bowiem utrudnia ona zasypianie. fioletowy z kolei najbardziej nadaje się do biur, gdyż sprzyja koncentracji i procesom myślenia. Barwa zielone bardzo uspokaja i pozwala się wyciszyć. To właśnie jej stosowanie staje się coraz bardziej popularne. Największą popularnością cieszą się zdecydowanie odcienie butelkowe.

Odpowiedni dobór kolorów w domu jest ważne również ze względu na możliwe do stworzenia złudzenia optycznego. Na przykład jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne ją pomniejszają. Ciemne kolor sprawiają bowiem, że ściany są jakby bliżej siebie.

Jak łączyć kolory w mieszkaniu przy użyciu palety barw?

  • W palecie kolorów należy uwzględnić kolory pierwszorzędowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe.
  • Na przykład wykorzystując tak zwaną paletę monochromatyczną, używa się tylko jednej barwy.
  • Możemy również zastosować paletę analogiczną. Jej zasady mówią, że należy korzystać z kolorów, które w kole znajdują się obok siebie.
  • Paleta komplementarna z kolei zaleca korzystanie z kolorów, które w kole znajdują się na przeciwko siebie.
  • Jest jeszcze paleta zbudowana na zasadzie triady. Ten rodzaj wykorzystuje barwy, które na kole leżą w równych odległościach.
Młoda kobieta trzymająca przed sobą w dłoniach małe koło barw
Źródło: Pexels

Jak łączyć kolory z mieszkaniu? Przykłady

  • Salon. W tym pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na prawdziwe szaleństwo z barwami. Aby było ono energetyczne postawmy na czerwony, biały i kremowy. Aby stworzyć pomieszczenie naturalne i relaksujące zdecydujmy się na połączenie żółtego i szarego. W salonie można również skorzystać z bardzo popularnego ostatnio butelkowego zielonego albo turkusowego.
  • Kuchnia. Do kuchni niewątpliwie najczęściej wybierane są jasne kolory, takie jak biały czy szary. Te kolory mogą być świetną bazą dla bardziej kolorowych i wyrazistych dodatków. Postawmy na przykład na zielony, które świetnie dopełni chociażby zioła ustawione na parapecie okna. Tak naprawdę jednak dodatki mogą być w takim kolorze, w jakim tylko chcesz.
  • Sypiania. W tym pomieszczeniu z pewnością najbardziej sprawdzą się relaksujące kolory, które ułatwiają zasypianie. Pięknie będą tu prezentować się pastele, beż czy błękit. Bardzo neutralną aranżację możemy uzyskać łącząc biały i szary.

One Reply to “Łączenie kolorów – poznaj 6 zasad z koła barw”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.